Tani i piękny pomnik cmentarny

Jeżeli zastanawiasz się ile kosztuje nagrobek, musisz wiedzieć, że granit jest nie tylko trwały, ale i wyróżnia się wysoką estetyką. Jeśli nie jesteś przekonany do granitu, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego na temat najtańszych pomników – w jaki sposób je pielęgnować, ile kosztują i jakie są dostępne wzory i kolory.

Tanie nagrobki – granit, piaskowiec czy lastryko?

Niedrogie pomniki z lastryko były bardzo powszechnie stosowane w latach 70 tych i 80 tych. Obecnie nie są zbyt popularne, ale na przykład w Krakowie możesz jeszcze znaleźć zakłady kamieniarskie, które realizują takie zlecenia. Piaskowiec jest surowcem estetycznym, ale niestety nie jest trwały. Decydując się na tanie pomniki z piaskowca, musisz wiedzieć, że surowiec ten nie wytrwa więcej niż kilkanaście lat. Wobec tych dwóch materiałów – lastryko i piaskowca zdecydowanie na prowadzenie wysuwa się granit. Jest on:

  • niedrogi
  • efektowny i estetyczny
  • trwały
  • jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak śnieg, deszcz
  • dostępne są różne kolory, począwszy od szarości, poprzez niebieski, zielony, różowy, czerwony lub czarny
  • można zamówić pomnik polerowany
  • jest łatwy w utrzymaniu czystości

Ile kosztują nagrobki z granitu?

Granit jest rodzimym surowcem, który wydobywany jest w polskich górach. Możesz także spotkać się z granitem sprowadzanym z Chin. Nie zawsze jest on tańszy niż polski surowiec, ale jeśli zdecydujesz się na chińską wersję granitu, sprawdź, czy zakład kamieniarski pozyskuje go z pewnego źródła. Pomnik granitowy to wydatek rzędu około 5 tysięcy złotych, czasem mniej. Wszystko, czyli cena ostateczna nagrobka zależy od takich elementów jak:

  • wielkość i rozmiar pomnika granitowego
  • rodzaj zdobień
  • dodatkowe usługi, takie jak umieszczenie fotografii na pomniku, krzyża, ale też ławki czy wyłożenie terenu wokół nagrobka kostkami brukowymi

Podsumowanie:

Nagrobek z granitu wyczyścisz miękką ściereczką i wodą z octem. Możesz do usunięcia plam użyć szorstkiej gąbki, lub tak zwanego druciaka, ale uważaj abyś nie porysował delikatnej powierzchni. Granit jest mocny, twardy i wytrzymały. Charakteryzuje się również niską nasiąkliwością, dlatego woda nie wnika w głąb płyty, a tym samym nie dochodzi do nieestetycznego i szpecącego rozsadzania płyty granitowej przez zamarzającą wodę. Decydując się na pomnik granitowy możesz wybierać spośród wielu dostępnych kolorów i kształtów. Nagrobek tego typu prezentuje się schludnie i w naszym klimacie jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.