czytanie dzieciom czytanie dzieciom

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko wyrosło na mądrego, dobrego i szczęśliwego człowieka. A sukces – zarówno jednostek, jak i społeczeństw – zależy od posiadanej wiedzy. Świat ciągle biegnie do przodu – powstają coraz to nowe technologie oraz elektroniczne i komputerowe gadżety. Jednak podstawowym kluczem do wiedzy wciąż pozostaje czytanie. A mimo to wiele osób tego nie robi. Dlaczego? Otóż współczesny świat uczy dziecko czytać, ale nie dba o to, aby stało się ono prawdziwą przyjemnością. Dużo błędów popełniają sami rodzice, którzy nie przekazują dzieciom zapału do książek. A to właśnie czytanie dzieciom – i to już od pierwszych miesięcy życia – kształtuje przyszłego czytelnika.

Zalety czytania dzieciom

Słynna polska noblistka – Wisława Szymborska – już wiele lat temu powiedziała, iż „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”. I trudno się z tym nie zgodzić, gdyż to właśnie książki i przeniesienie się w magiczny świat bohaterów pozwala doświadczyć niezwykłej radości. Ale czytanie dzieciom to nie tylko rozrywka. Liczne badania udowodniły, iż czytanie maluchom od wczesnych tygodni życia ma niebagatelny wpływ na ich rozwój – i to zarówno intelektualny, jak i społeczny oraz emocjonalny. Naukowcy i praktycy są zgodni – codzienne głośne czytanie dzieciom uczy je myślenia i poprawnego języka, stymuluje pamięć, usprawnia rozwój mowy oraz przynosi tak niezbędną we współczesnym świecie wiedzę. Ale to nie wszystkie zalety codziennego spędzania czasu z książką w ręku.

Pozostałe powody, dla których warto poświęcić kilkanaście minut dziennie na głośne czytanie dziecku to:
– rozbudzanie w dziecku ciekawości świata,
– wzmacnianie poczucia własnej wartości,
– rozwijanie swobody mówienia i poszerzanie zasobu słów,
– wspieranie nauki samodzielnego myślenia (przyczynowo – skutkowego, logicznego i krytycznego),
– rozwijanie wyobraźni,
– kształcenie wrażliwości moralnej i umiejętności odróżniania dobra od zła,
– umożliwienie zrozumienia siebie i otaczającego świata,
– rozwijanie inteligencji emocjonalnej,
– uczenie empatii i wrażliwości na krzywdę innych,
– chronienie przed uzależnieniem od telewizji, komputera i gadżetów elektronicznych.

Nie bez znaczenia jest także fakt, iż czytanie dziecku wzmacnia więź pomiędzy nim a czytającym rodzicem. Wspólne czytanie to jedna z najlepszych form spędzania czasu z dzieckiem, która da mu nie tylko wspaniałe wspomnienia, ale także poczucie bliskości, miłości i zaufania.

Terapeutyczna funkcja czytania

Wszyscy naukowcy, pedagodzy i lekarze jednoznacznie podkreślają, iż czytanie dzieciom to jedna z najlepszych form spędzania czasu, jaką rodzic może zaproponować swojemu dziecku. Głośne czytanie nie ma ani jednej wady – nie tylko doskonale wspiera całościowy rozwój dziecka, ale jest także niezwykle mądrą i skuteczną metodą wychowawczą. Nie można przy tym zapominać, iż czytanie to także doskonała forma terapeutyczna, umożliwiająca rozwiązywanie różnorodnych problemów. Przeniesienie się w świat baśni nie tylko pozwoli zapomnieć o niepowodzeniach dnia codziennego, ale także – ze względu na szczęśliwe zakończenie – przyniesie radość, nadzieję i optymizm. Wielu terapeutów wykorzystuje w swojej pracy bajki terapeutyczne, które pomagają zmierzyć się z konkretnym problemem. Dzięki nim dziecko spogląda bez lęku na własne problemy i uczy się, jak je skutecznie rozwiązywać. Ta forma bajki pozwala wyzwolić w dziecku pozytywne myślenie, które znacznie ułatwia odnalezienie się w trudnych i stresujących sytuacjach.

Czytanie dzieciom to jedna z najprzyjemniejszych form wspierania rozwoju maluchów. Wspólna podróż w świat wyobraźni to nie tylko szansa na naukę i zdobywanie wiedzy, ale także ogromna radość z bycia razem. Dlatego żaden rodzic nie powinien tego zaniedbywać, a codzienne dwadzieścia minut wspólnego czytania będzie doskonałą inwestycją na przyszłość.