leczenie kataru u niemowlaka leczenie kataru u niemowlaka

8 sposobów na zatkany nosek. Jak leczyć katar u niemowlaka?

Dbanie o układ oddechowy niemowlaka jest jednym z najważniejszych aspektów higieny dziecka. Wpływa na to wiele czynników. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie jest ono w tym wieku całkowicie rozwinięte, a tym samym jest szczególnie narażone na infekcje i powikłania. Co więcej, w wieku niemowlęcym dziecko oddycha niemal wyłącznie przez nos, dlatego większa niedrożność może mieć bardzo złe skutki dla niemowlaka. Jak się przed tym uchronić? Poznaj 8 zasad bezpiecznego leczenia kataru u niemowlaka.

Jak bezpiecznie leczyć katar u niemowlaka?

8 zasad, o których powinieneś pamiętać

1. Odpowiednia wilgotność powietrza w pokoju.

Najważniejszą rolę odgrywać będzie otoczenie w jakim przebywa dziecko. Zadbajmy zatem o odpowiednie warunki w jakich przebywa niemowlak. Powietrze w pokoju nie powinno być ani zbyt suche, ani nadmiarowo wilgotne. Suche powietrze wysusza także błonę śluzową nosa, co może spowodować nasilenie się objawów.

2. Właściwe ułożenie dziecka do snu.

Pamiętajmy także o odpowiednim ułożeniu dziecka, szczególnie w trakcie snu. Najważniejsze, by leżało ono na brzuchu, by umożliwić wydzielinie spływanie z nosa. Dobrym sposobem okaże się z pewnością uniesienie materaca w okolicach głowy, na przykład przy pomocy kocyka lub poduszki, co będzie miało podobne efekty.

3. Dobrze dobrana pościel, najlepiej hipoalergiczna.

Przyczyną kataru niejednokrotnie okazuje się zła, niedobrana pościel, zawierająca drobnoustroje i roztocza, podrażniające układ oddechowy. Warto zatem zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczoną dla niemowlaków pościel, najlepiej hipoalergiczną, która gwarantuje ich bezpieczeństwo. Należy także pamiętać o regularnej jej wymianie i praniu, by mieć pewność, że dziecko znajduje się w czystym i przyjaznym otoczeniu.

4. Wykorzystanie bezpiecznych preparatów do udrożnienia nosa.

Na rynku dostępne są także preparaty, które nie podrażniają śluzówki i dobrze leczą katar u niemowlaka. By udrożnić nos zaopatrzmy się zatem w sól fizjologiczną, zawierająca neutralne substancje chemiczne, rozpuszczające znajdującą się w nosie wydzielinę. Podobne efekty osiągniemy w przypadku zastosowania preparatów z soli morskiej. Pamiętajmy, by po zastosowaniu tych środków wyczyścić nosek niemowlaka przy pomocy chusteczki.

5. Wykorzystanie skutecznych aspiratorów do noska.

W przypadku zalegającej mocno w nosie wydzieliny ratunkiem okazać się mogą tak zwane aspiratory. Za pomocą strumienia sprężonego powietrza zasysają one zawartość nosa i skutecznie go oczyszczają. Jest to metoda szczególnie polecana przez rodziców, przede wszystkim ze względu na ich wysoką skuteczność i bezpieczeństwo dla dziecka – nie mamy tutaj bowiem do czynienia z żadnymi podrażniającymi środkami chemicznymi.

6. Zastosowanie maści i olejków eterycznych.

W przypadku szczególnie uciążliwego kataru dobrym sposobem jest zastosowanie wszelkiego rodzaju maści i olejków eterycznych, znanych powszechnie jako maści rozgrzewające. Przed zastosowaniem ich u niemowlaka zasięgnijmy porady pediatry i dowiedzmy się w jaki sposób możemy je stosować. Maści takie rozkurczają naczynia krwionośne w śluzówce nosa i ułatwiają oddychanie. Mniejsze dzieci posmarujmy delikatnie pod samym noskiem, nieco starsze możemy nasmarować także w okolicach klatki piersiowej. Kilka kropel olejku eterycznego w gorącej wodzie to dobry sposób na skuteczną inhalację, uważajmy jednak by nie oparzyć dziecka.

7. Stosowanie leków o przeznaczeniu dziecięcym.

W trakcie infekcji u małych dzieci nie należy stosować sposobów leczenia, które wykorzystywane są w przypadku chorób u osób dorosłych. Przy leczeniu niemowlaka niewskazane, a wręcz szkodliwe będą środki chemiczne i leki dostępne w aptekach, działają one bowiem podrażniająco, a młody organizm nieprzystosowany jest do ich przyjęcia. Nie tylko nie przyniesiemy zatem ulgi naszemu dziecku, a przysporzymy mu dodatkowych problemów.

8. Skorzystanie z pomocy lekarza pediatry.

Opisane sposoby leczenia kataru u niemowlaka powinny przynieść mu szybką ulgę, jednak należy stosować je jednak z rozwagą. A przede wszystkim pamiętać, w przypadku braku poprawy powinniśmy koniecznie jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza.