mały ogrodek pełen róż mały ogrodek pełen róż

Mały ogród, dużo przemyśleń – róże i co jeszcze?

Urządzenie niewielkich rozmiarów ogródka wbrew pozorom może być trudniejsze niż wykonanie tego samego zadania w ogrodzie o sporych rozmiarach. W małej przestrzeni trudniej jest bowiem tak rozplanować byliny, drzewa, krzewy róż – dla tych zwykle miejsce zawsze się znajdzie, a także małą architekturą. Zaprojektować tak, aby nie osiągnąć wrażenia przeładowania roślinami, a ogródek był funkcjonalny i każdy z domowników znalazł w nim przestrzeń dla siebie.

Planowanie nasadzeń roślin w ogródku

Planowanie małego ogródka warto rozpocząć od przemyślenia, jakie rośliny nam się podobają i rozpisania ich nazw oraz projektu nasadzeń na zwykłej kartce. Kolejnym krokiem będzie wizyta w centrum ogrodniczym lub szkółce celem nabycia małych drzewek czy sadzonek roślin. Wybierając sadzonki róż oraz bylin warto wybierać takie, które posiadają zdrowy system korzeniowy i są obecnie w fazie kwitnienia. Zwiększy nam to dobre przyjęcie się roślin w nowym miejscu, a tym samym szansę, że nasz ogródek szybciej stanie się piękny, kolorowy i pachnący.

Szkółka róż oferuje największy wybór krzewów

Jeśli ogród ma być obsadzony większą liczbą róż, warto wybrać się do wyspecjalizowanego miejsca jakim jest szkółka róż. Szkółki tego typu w swojej ofercie posiadają róże certyfikowane o odpowiednio wysokiej jakości. Znajdziemy w nich sadzonki róż takie jak choćby róże pnące, okrywowe, parkowe czy rabatowe. Część z nich jest pachnąca i powtarza kwitnienie, inne wydają kwiaty jedynie raz w roku. Po zakupie roślin ważne aby podlać sadzonki i wkopać w miejsce docelowe, unikając tych działań w upalną i wietrzną pogodę.

Dobrym pomysłem będzie także pozyskać informacje jak dbać o konkretne rośliny. Wiadomo, że część z nich będzie wymagać większych nakładów pracy, a część mniejszych. Nawet same róże potrafią się w tym względzie mocno między sobą różnić. Są krzewy róż praktycznie nie wymagające większej uwagi, a są też takie róże, które trzeba należycie pielęgnować, by móc cieszyć się ich pełnymi walorami. Wiedzę na ten temat można pozyskać z blogów ogrodniczych, filmów instruktażowych na portalu You Tube oraz w wielu innych miejscach. Również w papierowych czasopismach ogrodniczych.