pokój dziecięcy pokój dziecięcy

Jak urządzić pokój dziecka?

Pokój dziecięcy to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu – wszak to tutaj pociecha spędza sporą część dnia (i to bez względu na wiek). Dlatego też warto zadbać o to, aby to szczególne miejsce było urządzone w odpowiedni sposób. Pokój dziecka powinien być bezpieczny, funkcjonalny, wygodny i sprzyjający ogólnemu rozwojowi. Jak tego dokonać? Oto kilka podstawowych rad.

Meble w pokoju dziecięcym

Podstawowym wyposażeniem każdego pokoju dziecięcego są odpowiednie meble. W tym przypadku ich ilość i wielkość zależy przede wszystkim od przestrzeni, którą się dysponuje. Wśród podstawowych mebli nie może zabraknąć solidnego i wygodnego łóżka, szafy na ubrania, biurka, krzesła oraz regału bądź komody przeznaczonego na książki lub różnego rodzaju drobiazgi. Kwestią podstawową przy wyborze mebli powinno być ich bezpieczeństwo. Co to oznacza w praktyce? Otóż meble do pokoju dziecięcego muszą być solidne, pozbawione ostrych elementów i wykonane z bezpiecznych materiałów (zatwierdzonych przez Unię Europejską). Dobrym rozwiązaniem jest przymocowanie mebli do ścian, aby pociecha – na przykład podczas zabawy – nie ściągnęła ich na siebie.

Funkcjonalność

Jedną z ważniejszych kwestii w urządzaniu pokoju dziecięcego jest jego funkcjonalność i praktyczność. Tutaj warto zwrócić uwagę na meble, które powinny być pojemne, pełne szafek, półek i regałów oraz niezbyt wysokie (tak aby dziecko mogło do nich dosięgnąć). W celu zachowania porządku w pokoju warto umieścić w nim jakieś pojemniki lub kufry, które będą służyły do przechowywania zabawek. Takie wyposażenie pokoju pomoże dziecku zrozumieć, iż po skończonej zabawie wszystkie pluszaki, klocki lub piłki należy odłożyć na miejsce. Dobrym i praktycznym pomysłem jest stworzenie w pokoju dziecka kilku podstawowych stref – do spania, odrabiania lekcji, wypoczynku czy zabawy. Takie urządzenie dziecięcej przestrzeni umożliwi uporządkowanie pokoju, w którym pociecha będzie miała wyznaczone miejsca do wykonywania określonych czynności.

Kolorystyka

Wielu rodziców urządzających pokój dziecięcy zastanawia się, jaką wybrać kolorystykę. W tym przypadku wiele zależy od upodobań samej pociechy. Wprawdzie panuje powszechne przekonanie, iż dziewczynki wolą barwy pastelowe, a chłopcom odpowiadają kolory bardziej kontrastowe, to jednak nie jest to regułą. Dlatego zanim dokona się zakupu określonej farby, to warto porozmawiać z dzieckiem na temat jego preferencji. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie farby neutralnej i uzupełnienie ścian różnego rodzaju ozdobami bądź naklejkami (na przykład przestawiającymi postacie z ulubionych bajek). Zmiana gustu pociechy (co wraz z upływem czasu jest nieuniknione) będzie skutkowała jedynie wymianą ozdób, a nie przemalowywaniem całego pokoju. Takie rozwiązanie jest ekonomiczne i bardzo praktyczne.

Dodatki do pokoju dziecięcego

Niezwykle ważnym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego są wszelkiego rodzaju dodatki i akcesoria. Ich rodzaj w dużej mierze jest uzależniony od wieku i zainteresowań dziecka. W tym przypadku pokój dziecięcy można wyposażyć w puchate poduszki, plakaty, ozdobną lampkę, modele samochodów czy różnego rodzaju akcesoria szkolne (na przykład globus, tablica korkowa bądź mikroskop). Dodatki pełnią bardzo ważną rolę, gdyż nadają pomieszczeniu indywidualnego charakteru.

Urządzanie pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie – wie o tym każdy rodzic, który stanął przed takim dylematem. Pokój dziecięcy powinien być nie tylko bezpieczny i funkcjonalny, ale także ładny i dostosowany do gustu małego człowieka. Dlatego warto poświęcić tej czynności odpowiednią ilość czasu.

  1. Fajne rady, my się właśnie zastanawiamy nad kolorami ścian bo mamy jeden pokój dla córki i syna 🙂 Kupiliśmy dopiero materace do spania i zamówiliśmy u stolarza łóżka-domki 🙂 Chyba postawię na neutralne kolory beż, biel i pastele 🙂

Comments are closed.