zabawki dla niemowlaka zabawki dla niemowlaka

Jakie wybrać zabawki dla niemowlaka na pierwsze miesiące?

Okres niemowlęctwa to czas, gdy organizm rozwija się najszybciej. To właśnie wtedy dynamicznie kształtują się zmysły i odbiór świata przez dziecko. Dlatego zadaniem każdego rodzica powinno być stymulowanie tego rozwoju – osiągnąć ten cel można poprzez właściwy dobór przedmiotów z jakimi będzie miał kontakt niemowlak. Oczywiście, nie potrafi on jeszcze bawić się bardziej złożonymi zabawkami, jak klockami, czy samochodzikami albo lalkami. Niemniej istnieje wiele innych możliwości, które wpłyną na prawidłowy rozwój mózgu i zmysłów najmłodszego dziecka.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najważniejszą cechą, jaką charakteryzuje się zabawka dla niemowlaka, jest jej bezpieczeństwo. Powinna być ona solidnie wykonana, nie zawierać niebezpiecznych elementów, a materiały użyte w trakcie jej produkcji nie mogą być toksyczne i szkodliwe dla dziecka. Bardzo ważna jest także łatwość dbania o czystość zabawki, by nie osiadały na niej niekorzystne substancje, czy też alergeny i roztocza. Warto upewnić się, że zabawka oznaczona jest certyfikatem CE, gwarantującym jej wykonanie z pamięcią o tych aspektach.

Dotyk – podstawowa metoda poznawania świata

Najbardziej rozwiniętym zmysłem niemowlaka jest dotyk i to właśnie za jego pomocą dziecko początkowo poznaje świat. Świetnie w tym wypadku sprawdzą się zatem miękkie przytulanki o zróżnicowanych teksturach, które maluch będzie mógł dotykać i zauważać różnice. Ciekawym pomysłem są również tradycyjne grzechotki, o zróżnicowanych kształtach, które będą ponadto wpływały na słuch i uczyły pewnych powiązań między ruchem a dźwiękiem, co ma korzystny wpływ na rozwój mózgu.

W świecie pełnym dźwięków

Gdy niemowlak nie śpi zapewnijmy mu możliwość poznawania bogatego świata dźwięków. Wspomnieliśmy już o grzechotce, ale nie jest to jedyna zabawka, która pełnić będzie tę funkcję. Dobrą zabawką będzie w tym przypadku także pozytywka, najczęściej połączona z karuzelą zawieszoną nad łóżkiem i przygrywająca uspokajające melodie. Dzięki temu pewne dźwięki zaczną u niemowlaka wywoływać pozytywne skojarzenia, co może nieść dodatkowe korzyści, takie jak na przykład pomoc w zasypianiu.

Wzrok – kluczowy zmysł każdego człowieka

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie wzrok stanowi podstawowe narzędzie poznawcze dla każdego człowieka. Dlatego już od najmłodszych lat trzeba dbać o jego rozwój. Pod tym względem idealnymi zabawkami dla niemowlaka będą, wspomniane już wyżej, karuzele zawieszane nad łóżeczkiem dziecka. Maluch w ten sposób poznaje rozmaite kształty i od początku uczy się ich rozróżniania (a niekiedy, jak wspomnieliśmy, łączenia ich z dźwiękami, co wpływa na lepszą stymulację rozwoju mózgu). Dobrym pomysłem okazać się mogą także zwyczajne baloniki, na których warto namalować twarze. To właśnie na nie dziecko reaguje pozytywnie i uczy się w ten sposób pierwszego kontaktu.

Pamiętajmy jednak o najważniejszej zasadzie – w doborze zabawek należy zachować umiar. Bombardowanie zmysłów dziecka nadmiarem bodźców może bowiem przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i wpłynąć niekorzystnie na jego rozwój.