pielęgnacja skóry niemowlaka pielęgnacja skóry niemowlaka

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Skóra niemowlaka odgrywa niezwykle ważną rolę w jego rozwoju – to za jej pomocą maluch odbiera wszelkie bodźce zewnętrzne i poznaje świat. A jednocześnie, co należy podkreślić, jest ona bardzo delikatna, wrażliwa i podatna na wszelkiego typu podrażnienia. Ze względu na swoją niedojrzałość skóra małego dziecka jest bardzo cienka, co w praktyce oznacza, iż nie chroni go dostatecznie dobrze przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego podstawową kwestią w dbaniu o prawidłowy rozwój malucha jest właściwa pielęgnacja jego skóry, co zapewni zdrowie i dobre samopoczucie najmłodszego członka rodziny. Podstawą pielęgnacji powinno być przede wszystkim zapewnienie skórze właściwego nawilżenia i zabezpieczanie jej przed podrażnieniami.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry niemowląt

Skóra niemowlaka nie wymaga zbyt dużej ilości kosmetyków, a do jej pielęgnacji potrzebnych jest kilka podstawowych preparatów. W pierwszych dniach życia malucha niezbędne są następujące kosmetyki:
– mydełko przeznaczone dla noworodków (o lekko kwaśnym PH – tak jak skóra dziecka),
– oliwka do ciała (niezbędna po codziennej kąpieli),
– krem na odparzenia (który nie tylko chroni skórę malucha przed podrażnieniami, ale także zapobiega powstawaniu kolejnych zmian).
Dodatkowo warto stosować specjalne chusteczki oczyszczające, które są nasączane substancjami pielęgnacyjnymi i dzięki temu pomagają w zapobieganiu podrażnień. Po skończeniu przez dziecko pierwszego miesiąca życia należy sięgnąć po kolejne preparaty pielęgnujące – zasypkę, szampon, płyn do kąpieli i krem ochronny. Wybierając poszczególne kosmetyki dla niemowlęcia należy pamiętać o tym, aby były one przebadane klinicznie, bezzapachowe oraz pozbawione alergenów i sztucznych barwników. Wszystkie kosmetyki powinny być przeznaczone dla noworodków i niemowlaków.

Ochrona skóry przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych

Skóra niemowlaka jest niemal dwukrotnie cieńsza niż skóra dorosłego człowieka. Dodatkowo jest pozbawiona ochronnego płaszcza lipidowego. Dlatego tak istotne w jej pielęgnacji jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – między innymi atmosferycznymi. Skóra malucha powinna być chroniona zarówno latem, jak i zimą. Podczas letnich miesięcy podstawą jest zakładanie odpowiedniego ubranka (w tym także czapeczki) oraz smarowanie malucha kremami z filtrami mineralnymi, które w wysokim stopniu odbijają promienie słoneczne. Natomiast zimą skóra niemowlaka powinna być zabezpieczona tłustym kremem, który zawiera składniki ochronne, nawilżające i łagodzące oraz wysoki filtr UV. Dzięki temu skóra dziecka będzie zabezpieczona przed czynnikami atmosferycznymi, a tym samym mniej narażona na ewentualne podrażnienia.

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry niemowlaka

Skóra małego dziecka to jeden z najważniejszych narządów zmysłów, za pomocą którego mały człowiek poznaje otaczający go świat. Właściwa pielęgnacja malucha zapewni mu wygodę i komfort. Dlatego w codziennej pielęgnacji należy przestrzegać kilku praktycznych wskazówek, które sprawią, iż będzie one przynosić pozytywne efekty:
– stosowanie jedynie kosmetyków przeznaczonych dla małych dzieci, które posiadają odpowiednie atesty,
– używanie oddzielnie pudru lub zasypki i tłustych kosmetyków, gdyż ich połączenie może wywołać podrażnienia,
– dodawanie do kąpieli oliwki, a po wytarciu dziecka stosowanie preparatów natłuszczających,
– zwracanie szczególnej uwagi na pielęgnację okolic pośladków,
– stosowanie kosmetyków tej samej marki (w przypadku wystąpienia alergii dużo łatwiejsze będzie zidentyfikowanie czynnika uczulającego),
– kąpanie dziecka 2 – 3 razy w tygodniu, a w pozostałe dni używanie chusteczek pielęgnacyjnych (dzięki temu nie narusza się naturalnej bariery ochronnej skóry).
Dobrym pomysłem jest stosowanie przez mamę do nawilżania swojego ciała kremu używanego do pielęgnacji maleństwa, co znacznie zminimalizuje ryzyko podrażnienia skóry malucha (ze względu na częsty kontakt). Dodatkowo pediatrzy zalecają wystawianie pupy malucha na działanie powietrza – kilkanaście minut dziennie bez pieluchy ma niezwykle dobroczynny wpływ na skórę niemowlęcia.

Skóra niemowlaka ze względu na swoją delikatność i wrażliwość wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do groźnych konsekwencji. Dlatego tak istotne jest zapewnienie skórze malucha odpowiedniego nawilżenia, co zapobiegnie podrażnieniom, a niemowlęciu zapewni radosne i komfortowe poznawanie świata.