Ledy w akwarium? Czy to dobry pomysł

Akwarium oświetlane ledami jest już czymś oczywistym. Od kilku już lat akwaryści pokochali ledy oraz wiele możliwości, jakie dają. Nic więc dziwnego, że tak doskonałe rozwiązania znalazły swoje zastosowanie również w akwarystyce.

Chcąc dobrać odpowiednie oświetlenie led do akwarium powinniśmy przede wszystkim określić, jaki zbiornik chcemy oświetlić. Wybierając dedykowany do miejsc wilgotnych moduł samsung z odpowiednią klasą szczelności możemy zyskać pewność, że wybrane diody będą bezpiecznym i dobrym oświetleniem dla zbiornika. Ilość i moc modułu należy dostosować do wielkości oraz głębokości akwarium. Pamiętajmy przy tym, że światło jest dodatkowo rozpraszane przez wodę, dlatego dobór mocy jest bardzo ważna. Dzięki odpowiedniemu światłu rośliny będą wspaniale rosnąć, a ryby będą cieszyć się zdrowiem i kondycją.

Jak oświetlić akwarium ledami?

Przede wszystkim, dla utrzymania długiej żywotności diod led, a także dla bezpieczeństwa warto zastosować moduł z hermetycznym zamknięciem. Dzięki temu wilgoć nie będzie przedostawać się bezpośrednio do diod oraz instalacji. Śmiało możemy wybrać moduł ledowy o dużej ilości lumenów, gdyż ogromną zaletą ledów jest ich niski pobór mocy i spora energooszczędność. Dzięki temu nie musimy obawiać się o rachunek za prąd, ale swobodnie korzystać z modułów do oświetlania akwarium. Dodatkowo, w ofercie bez trudu znajdziemy diody led o wielu różnych i bardzo ciekawych kolorach. Barwy ciepłe, zimne, neutralne, ale także kolorowe np. pomarańczowe, niebieskie, czerwone, zielone, czy RGB dają cała masę ciekawych rozwiązań, z których warto korzystać, gdy chcemy zyskać wyjątkowy efekt i potraktować akwarium niczym doskonała ozdobę.

Jak wybrać kolor światła do akwarium?

Wybór mamy ogromny, dlatego możemy dobrać oświetlenie do swoich własnych potrzeb. Jeśli posiadamy akwarium z roślinami, warto sięgać po diody w kolorach czerwonym i niebieskim, które stymulują rośliny do wzrostu. Jeśli w akwarium zamieszkują również ryby, ślimaki czy inne stworzenia, koniecznie sięgnijmy także o oświetlenie w barwach ciepłych, zimnych lub neutralnych. Dzięki temu zwierzątka wodne będą czuć się zdecydowanie lepiej i będą zdrowsze. Jeśli natomiast stawiamy na walory estetyczne, możemy śmiało wybrać taśmę RGB, która pozwala na zmianę kolory światła, w zależności od pory dnia, naszych potrzeb czy nastroju. Dzięki temu będziemy mogli wykorzystywać akwarium jako wyjątkowy element w naszym wnętrzu, który dodatkowo będzie oświetlać je i doda wiele stylu.