jak skutecznie schudnąć po ciąży jak skutecznie schudnąć po ciąży

Jak skutecznie schudnąć po ciąży?

Okres ciąży to niezwykły czas dla każdej kobiety, który wiąże się z oczekiwaniem na nowego członka rodziny. Jednocześnie w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian – łącznie z przybraniem na wadze. Ilość nadprogramowych kilogramów jest uzależniona nie tylko od indywidualnych predyspozycji, ale także od stylu życia i sposobu odżywiania. Jednak bez względu na liczbę owych kilogramów niemal każda świeżo upieczona mama zadaje sobie pytanie: jak schudnąć po ciąży?

Nie ulega wątpliwości, iż powrót do formy i figury sprzed ciąży wymaga czasu, cierpliwości i samozaparcia. Jednak jest to możliwe, a gwarantem sukcesu jest zastosowanie kilku sprawdzonych rad.

Daj sobie trochę czasu

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez świeżo upieczone mamy jest chęć schudnięcia w jak najszybszym czasie. To błąd, gdyż takie działania są nieracjonalne, niezdrowe i przynoszą skutek w postaci efektu jo-jo. Aby odchudzanie po ciąży było skuteczne, to musi być bezpieczne, systematyczne i niestety długotrwałe. Każda młoda mama powinna pamiętać o tym, iż jej ciało ulegało zmianom przez dziewięć miesięcy i nie ma takiej możliwości, aby wszystko wróciło do normy w ciągu jednego miesiąca po porodzie. Dodatkowo nie wolno zapominać o tym, iż okres połogu i karmienia piersią rządzi się swoimi prawami i nakłada pewne ograniczenia związane z odchudzaniem. Dlatego pewnych procesów nie wolno przyspieszać, gdyż może to tylko pogorszyć sytuację.

Kiedy rozpocząć odchudzanie po ciąży?

Według naukowców idealny czas na zgubienie zbędnych kilogramów po ciąży to pierwsze sześć miesięcy po porodzie. W tym czasie kobiecie sprzyja nie tylko natura, ale także zmieniająca się gospodarka hormonalna. W pierwszym okresie po porodzie kobieta może stracić nawet 10 kilogramów – co jest związane z wydaleniem łożyska, obkurczaniem się macicy oraz pozbywaniem z organizmu krwi oraz wody. Dodatkowo kobiecie zaczynają pomagać hormony – poziom progesteronu i estrogenu osiąga normalne wartości, co ma przełożenie na zmniejszenie się apetytu oraz przyspieszenie metabolizmu. Ten sprzyjający czas trwa około 6 miesięcy i jeżeli zostanie dobrze wykorzystany, to nie powinno być problemu z pozbyciem się zbędnych kilogramów.

Zdrowa i zbilansowana dieta po ciąży

Podstawą odchudzania po ciąży powinna być zdrowa i zbilansowana dieta, oparta na różnorodnych, pożywnych i racjonalnych posiłkach. Głodówka oraz „dieta cud” jest w tym okresie absolutnie zabroniona, gdyż przyniesie jedynie krótkotrwałe efekty i może być groźna dla zdrowia. Kaloryczność codziennych posiłków nie powinna być mniejsza niż 1500 kalorii, a w przypadku karmienia piersią powinna wynosić od 2000 do 2700 kalorii (w zależności od wieku i wzrostu). Ważną kwestią w stosowaniu racjonalnej diety jest dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego też dieta sprzyjająca odchudzaniu powinna być oparta na ciemnym pieczywie, kaszach, makaronach pełnoziarnistych, rybach, drobiu, chudych wędlinach, nabiale oraz warzywach i owocach. W codziennych posiłkach należy ograniczyć jasne pieczywo, tłuste mięso, sery, masło i majonez oraz całkowicie wyeliminować fast foody, słodycze, alkohol, słodzone napoje oraz niezdrowe przekąski. Ważnymi wyznacznikami zdrowej diety jest spożywanie pięciu lekkich posiłków dziennie, unikanie smażenia, ograniczenie tłuszczów i soli oraz picie dużych ilości wody (najlepiej niegazowanej). Pewnym wsparciem w układaniu diety po porodzie może być wizyta u dietetyka, który nie tylko pomoże skomponować codzienne posiłki, ale także będzie monitorował postępy pacjentki.

Regularna i bezpieczna aktywność fizyczna

Nie ulega wątpliwości, iż racjonalna i zbilansowana dieta to podstawa gubienia nadprogramowych kilogramów po ciąży. Jednak odchudzanie będzie dużo skuteczniejsze, gdy młoda mama uwzględni w swoim grafiku regularną aktywność fizyczną. Oczywiście pierwsze kroki w aktywności fizycznej nie mogą być zbyt forsowne i powinny ograniczać się do codziennych spacerów, jogi i lekkiego rozciągania. Nieco bardziej forsowne ćwiczenia są wskazane dopiero po upływie około 8 tygodni, ale ich rodzaj, intensywność i częstotliwość powinny być uzależnione od indywidualnych czynników (na przykład kondycji, rodzaju porodu, tempa gojenia się ewentualnych ran oraz sposobu karmienia malucha). W tym okresie wskazane ćwiczenia to nordic walking, hula – hop, stretching lub zestawy ćwiczeń przeznaczone specjalnie dla kobiet po porodzie. Na tym etapie intensywny wysiłek nie jest wskazany, więc bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, narty czy wyczerpujące ćwiczenia na siłowni warto odłożyć na nieco późniejszy termin. Poza tym warto pamiętać o tym, iż sama opieka nad niemowlakiem to także codzienna dawka ćwiczeń, gdyż nachylanie się, podnoszenie, bujanie i kołysanie pociechy pozwala spalić niemałą ilość kalorii.

Odchudzanie po porodzie to dla wielu kobiet nie lada wyzwanie. Nie ulega wątpliwości, iż jest to proces długotrwały, mozolny i wymagający wielu wyrzeczeń oraz zmian. Jednak ostateczna nagroda warta jest swojej ceny. Cierpliwość, racjonalność, zdrowa dieta oraz odpowiednie ćwiczenia pozwolą zgubić nadprogramowe kilogramy i znów cieszyć się szczupłą oraz zgrabną sylwetką.