wyprawka do szpitala dla mamy wyprawka do szpitala dla mamy

Wyprawka do szpitala dla mamy. Co spakować do torby na porodówkę?

Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu każdej kobiety – to nie tylko oczekiwanie na pojawienie się na świecie nowego członka rodziny, ale także przygotowywanie się do bycia mamą i nawiązywanie kontaktu z nienarodzonym jeszcze maleństwem. Jednak przychodzi taki czas, gdy do sprawy należy podejść w sposób praktyczny i przygotować torbę z niezbędnymi rzeczami, które należy zabrać ze sobą do szpitala na okres porodu. Co zatem warto spakować do torby do szpitala?

Wyprawka do szpitala dla mamy – praktyczne rady

Wyprawka do szpitala dla mamy powinna być skompletowana z odpowiednim wyprzedzeniem (najpóźniej na początku dziewiątego miesiąca ciąży), gdyż pozwoli to na uniknięcie nerwowych sytuacji i ryzyka zapomnienia czegoś ważnego. Pakowanie wyprawki zawsze powinno być poprzedzone zebraniem informacji w samym szpitalu. Należy pamiętać o tym, iż każda placówka może mieć indywidualne wymagania co do niezbędnych dokumentów, ubrań bądź środków higienicznych, a posiadanie wiedzy na ten temat pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z koniecznością dowożenia brakujących rzeczy.

Wiele kobiet podkreśla, iż wyprawka do szpitala dla mamy powinna być dostosowana do indywidualnych sytuacji i upodobań, ale lepiej, aby w torbie znalazło się zbyt dużo, a nie zbyt mało rzeczy.

Co należy spakować do torby do szpitala?

Dokumenty i wyniki badań

Podstawowe rzeczy, które powinny znaleźć się w torbie każdej przyszłej mamy to dokumenty i wyniki przeprowadzanych w ciąży badań. Wśród dokumentów nie może zabraknąć dowodu osobistego, potwierdzenia ubezpieczenia i karty ciąży. Warto również przygotować skierowanie do szpitala, które wprawdzie nie jest wymagane, ale mile widziane w większości placówek medycznych. Równie istotne jak dokumenty są także wyniki badań, a wśród nich przede wszystkim: ostatnia morfologia i badanie moczu, USG (najlepiej wszystkie, ale obowiązkowo ostatnie, zrobione w trzecim trymestrze ciąży), grupa krwi, badanie na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej, odczyn WR (badanie w kierunku kiły), odczyn z pochwy na obecność paciorkowca oraz poziom przeciwciał anty – RH (w sytuacji gdy przyszła mama posiada ujemny czynnik RH). W przypadku planowanego cesarskiego cięcia do zgromadzonych dokumentów należy dołączyć jonogram (czyli badanie poziomu sodu i potasu) oraz koagulogram (oceniający krzepliwość krwi).

Ubrania i środki higieniczne

Wyprawka do szpitala dla mamy powinna zawierać szereg niezbędnych ubrań i środków higienicznych – i to zarówno na czas porodu, jak i na okres po urodzeniu dziecka. Wśród podstawowych elementów garderoby nie może zabraknąć koszul nocnych (najlepiej kilku sztuk, w tym także z rozcięciem, które ułatwi karmienie), kapci, szlafroka (ewentualnie ciepłej bluzy lub swetra), skarpet, klapek pod prysznic, majtek (specjalnych poporodowych) oraz staników do karmienia (co najmniej dwie sztuki). Wyprawka dla mamy powinna być uzupełniona o ręczniki (materiałowe), podpaski o największej chłonności, ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne (zarówno zwykłe, jak i nawilżane), szczotkę lub grzebień, papier toaletowy, podkładki na toaletę oraz oczywiście przybory toaletowe (szczoteczka i pasta do zębów, dezodorant, szampon, żel pod prysznic, płyn do higieny intymnej, mydło, pomadka ochronna). W przypadku kosmetyków warto zdecydować się na opakowania miniaturowe, które zajmą zdecydowanie mniej miejsca.

Co jeszcze powinna zawierać wyprawka do szpitala dla mamy?

Tak przygotowaną wyprawkę dla mamy warto należy uzupełnić kilkoma przydatnymi przedmiotami, które mogą okazać się niezwykle pomocne już po porodzie. Do rzeczy tego typu należy poduszka do karmienia, wkładki laktacyjne, odciągacz pokarmu czy zioła laktacyjne. Warto dodatkowo zaopatrzyć się w telefon komórkowy i ładowarkę, książkę lub gazetę do czytania (ewentualnie odtwarzacz mp3 ze słuchawkami), woreczki na brudną bieliznę, podstawowe naczynia i sztućce oraz wodę mineralną (najlepiej niegazowaną). Można też przygotować ubrania na wyjście – najlepiej obszerne i wygodne. Te ostatnie nie są rzeczami pierwszej potrzeby i mogą być dostarczone do szpitala przed samym wypisem.

Przygotowanie wyprawki do szpitala to jedna z podstawowych rzeczy, które powinna zrobić każda przyszła mama, u której wielkimi krokami zbliża się termin porodu. Nie wolno zostawiać tego na ostatnią chwilę – tym bardziej, iż w niektórych przypadkach rozwiązanie może nastąpić kilka bądź kilkanaście dni wcześniej. Spakowana torba to nie tylko namiastka kontroli w tej stresującej sytuacji, ale także gwarancja dobrego przygotowania do jednego z najważniejszych dni w życiu każdej kobiety.